top of page
Einfamilienhaus-modern-mit-Satteldach-Fertighaus-Living-Haus-SUNSHINE-154-V3.jpg

Jak będzie rozliczana

energia z fotowoltaiki?

Obecnie rozliczenia dokonuje się w systemie netbillingu. Nadwyżka energii wprowadzona do sieci jest rozliczana po cenie ogłaszanej dla danego miesiąca. Dla czerwca 2023 było to około 45 groszy, dla  sierpinia 2022 r. była to aż złotówka. Cena ta zależy od cen rynkowych energii.

Wyceniona energia gromadzi się na tkzw. depozycie prosumenckim. Pieniądze z depozytu przeznaczane są na pomniejszenie opłaty za energię czynną

Jak to wygląda w praktyce?

1. Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd ze słońca

2. W pierwszej kolejności energia ta idzie na bieżące zużycie, czyli zużycie w danym momencie - na działające urządzenia w domu (ta energia nie przechodzi przez licznik energetyki i nie jest widoczna w rozliczeniach za prąd.

Przykład: Bez fotowoltaiki pobór prądu w danym okresie rozliczeniowym (miesiąc/2 miesiące/rok) wynosiłby na rachunku np. 500kWh a z fotowoltaiką wykazuje się np. 120kWh.

Nazywa się to autokonsumpcją. Im większa autokonsumpcja tym lepiej (bo nie oddajesz nadwyżek do energetyki i nie martwisz się po jakiej cenie od ciebie odkupią).

Przykład: Falownik pokazuje produkcję 547kWh w miesiącu czerwcu - czyli tyle wyprodukowała Twoja instalacja fotowoltaiczna (każda instalacja produkuje inaczej, w zależności od usytuowania, mocy, urządzeń, nachylenia, zacienienia) - a na rachunku pokazane jest, że energia oddana do sieci przez Ciebie to 125kWh. 

Różnica pomiędzy tymi liczbami to właśnie autokonsumpcja. Tyle zużyłeś na bieżąco. Jeżeli w czerwcu twoje zapotrzebowanie wynosiło okoo 350kWh to za energię nie zapłacisz nic, a nawet pozostaną Ci pieniądze w depozycie prosumenckim do odliczenia od rachunku np. w zimie.

OPŁATY STAŁE BĘDĄ ZAWSZE! Nigdy nie otrzymasz rachunku za prąd na 0zł!

Skąd będę znał te liczby?

1. Energię wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną możesz sprawdzić bezpośrednio na falowniku (jeżeli posiada wyświetlacz) lub w aplikacji mobilnej falownika.

2. Energię wprowadzoną do sieci (nadwyżkę) możesz sprawdzić w aplikacjach danych operatorów energetycznych np. "Mój licznik" lub na rachunku za prąd

3. Cenę energii po której rozliczana jest nadwyżka możesz sprawdzić w internecie np. na stronie Urzędu Regulacji Energetyki.

Rozliczanie

depozytu

Z rachunku wynika, że Prosument wprowadził do sieci 1678kWh - które wyceniono po 0,45465 zł netto - co daje Nam wartość: 762,85zł i jest to wartość depozytu prosumenckiego.

Prosument (duże Gospodarstwo Rolne) bez rozliczenia depozytu zapłaciłby 17.006,59zł netto+23% VAT = 20 918,1057

Od tej kwoty odejmuje się depozyt 

20918,1057 -762,85 =  20 155,255 

Energia, którą zużył prosument na bieżąco nie jest wpliczana na rachunku i stanowi jego czysty zysk (bo normalnie musiałby to kupić od Energetyki, a nie kupił bo wyprodukował i zużył na bieżąco)

logo
bottom of page